HRE savaşçısı Mervan Efrîn şehit düştü

Efrin Kurtuluş Güçleri (HRE), Mervan Efrîn (Ehmed Osman) isimli savaşçının 12 Haziran 2024 tarihinde görevini icra ettiği sırada şehit düştüğünü açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan HRE, “Efrin Çağın Direnişi’nin ikinci aşaması çerçevesinde, işgalci Türk devleti ve çetelerine karşı devam eden mücadelede ve direnişte yer alan yoldaşımız Mervan Efrîn görevini icra ettiği sırada 12 Haziran 2024 tarihinde şehadete ulaştı” dedi.

Açıklamada devamla şu ifadeler yer aldı: “Ehmed Osman kod adı Mervan Efrin yoldaşımız, çağın direnişi olan Efrin’de dünyaya geldi. Efrin, Önder Apo'nun aydınlığıyla örgütlenen, çalışkan ve bilgili olan, en asil evlatlarını, özgürlük davasına adayan Kürdistan kentlerinden biridir. Rojavayê Kurdistan Devrimi ile birlikte Efrin halkımız, derin yurtseverlik bilinciyle devrime sahip çıkarak, uğruna ağır bedeller verdi.

Yurtsever bir ailede, direniş ve mücadele kültürü ile büyüyen Mervan Efrîn yoldaşımız, halkımızın çektiği acılara yakından tanıklık edince, ülkemizdeki işgalcilere, işbirlikçilere karşı öfkesi daha çok arttı, bu temelde Efrin Kurtuluş Güçleri saflarına katılım kararı aldı.

Mervan yoldaş, saflarımıza katılımından son nefesinde kadar da intikam duygularını koruyarak kesintisiz bir mücadele yürüttü.  Özellikle de askeri ve ideolojik yönden kendini geliştirmeyi esas alan Mervan yoldaş, bu temelde yönünü savaş cephelerine vererek, amansız bir mücadele yürüttü.

Genç yaşına rağmen kendine hiçbir engel tanımayarak, güçlü inancı ve iradesi, sade ve samimi yoldaşlığıyla yoldaşlarının yüreğinde yer edindi. Üstlendiği tüm görev ve sorumlulukları başarılı bir şekilde yerine getirdi. Halkının özgürlük davasına layık bir devrimci oldu.

Efrin Kurtuluş Güçleri savaşçıları olarak, Mervan Efrin yoldaşımızın değerli ailesi şahsında tüm yurtsever ailelerimize başsağlığı diliyor, kahraman Mervan Efrîn yoldaşımız gibi, kentlerimizi işgalcilerden ve işbirlikçilerden özgürleştireceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.”

Şehit savaşçının kimlik bilgileri şöyle verildi:

Koda Adı: Mervan Efrîn

Adı ve Soyadı: Ehmed Osman

Anne Adı: Zeynep

Baba Adı: Mustafa

Şehadet Yeri ve Tarihi: Efrîn Bölgesi/ 12 Haziran 2024"