İran’dan kadın karikatüriste ‘sanat’ cezası: 6 yıl hapis

İran devleti kadın Karikatürist Atena Ferqidani’ye sanatından dolayı 6 yıl hapis cezası verdi.

Tahran Devrim Mahkemesi’nin 26’ncı Şubesi’nde yargılanan karikatürist Atena Ferqidani, “kutsallara hakaret” ve “devlet aleyhine propaganda” yapmakla suçlandı. 

9 Haziran’da görülen duruşmada karikatüriste “hakaret” suçundan 5 yıl, ve “propaganda” suçundan bir yıl hapis cezası verildi. Bu ceza 10 Haziran günü karikatüriste bildirildi. 

Atena Ferqidani’nin avukatı Muhammed Moqimi, yargılama ve cezalandırma yönetimini “teatral bir karar” olarak nitelendirdi.  İran’da bir kaç dakika süren davalar sıklıkla yaşanıyor. Bu göstermelik davalarda idam kararları da sistematik bir şekilde alınıyor. 

Karikatürist Atena Ferqidani, 13 Nisan’da Tahran’ın Pastori Caddesi’ndeki bir duvarda eserlerinden birini yaparken gözaltına alınmış ve işkencesiyle meşhur Evin Kadın Cezaevi’ne konulmuştu. 

İŞKENCE

Aynı zamanda eski bir siyasi tutsak olan karikatüristin tutuklanmasından bir hafta sonra avukatı, müvekkilinin güvenlik polisi tarafından işletilen bir evde işkence gördüğünü söyledi. 

Avukatı Muhammed Moqimi sosyal medya hesabında şunları yazdı: "Atena Farqidani, güvenlik kurumları tarafından uğradığı tacizi protesto etmek için Pastor Sokağı'na giderek duvara bir protesto karikatürü yaptığında, Devrim Muhafızları istihbarat ajanları aşırı şiddet kullanarak onu önce sığınaklarından birine götürdü ve ağır işkence yaptı. Burun kanaması ve kafasına aldığı darbeler sonucu bilincini kaybetti. Birkaç saat sonra, Fateb'deki 8. polis üssünün mescidinde kendine geldi ve burada bazı kıyafetlerinin çıkarıldığını fark etti. Kıyafetlerini aldıktan sonra, kıyafetlerinden kan lekelerinin çıkarıldığını fark etti ve 14 Nisan sabahı Evin adliyesine nakledildi. ‘Devlete karşı propaganda’ ve ‘kutsallara hakaret" (Şiilerin 12. İmamına karşı) ile suçlandı.” 

ZEHİRLEME GİRİŞİMİ

Tahran'da yaşayan karikatürist, ressam ve çocuk hakları aktivisti Atena Farqidani,  7 Haziran 2023 tarihinde de tutuklanmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra verdiği bir röportajda, Qarçak hapishanesindeki yetkililerin kendisini zehirlemeye çalıştığını söylemişti. Karikatürist 20 Haziran'da, açlık grevi nedeniyle bilincini kaybettikten sonra onu bir hastanede terk edilmişti.