HDP'li vekiller: İmralı tecridine karşı taviz vermeyeceğiz!

HDP’li vekil İmam Taşçıer, “Hiçbir şekilde taviz vermeden Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüştürülmesi için başlattığı Adalet Nöbeti, 27’nci gününde devam etti. Milletvekilleri, Şevin Coşkun, Hasan Özgüneş, Kemal Peköz, İmam Taşçıer, Muazzez Orhan ve Murat Sarısaç, “Tecrit insanlık suçudur”, “İmralı’da görüşme sağlansın” yazılı dövizler açarak, Meclis önünde açıklama yaptı.

Eylemde konuşan HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, İmralı Cezaevi’nde tutulan Abdullah Öcalan ile diğer tutsaklar Veysi Aktaş, Ömer Hayri Konar ve Hamili Yıldırım’ın sağlık ve yaşamından endişe duyduklarını belirtti. Taşçıer, “Uluslararası güçler bir komployla Sayın Öcalan’ı teslim etti. Teslim ederken de bazı uluslararası güvencelerle teslim etti. Bugün ise verdikleri söze de sahip çıkmıyorlar. Kürt halkının 4 parçaya bölündüğü 1916 Sykes-Picot Antlaşması’ndan bu yana Kürtler üzerinde bir tecrit ve soykırım var” dedi.

'KÜRTLER TECRİDE KARŞI BİRLİK OLMALI'

Taşçıer, şunları belirtti: “Kurdistan’ı o gün 4 parçaya bölünen devletler, Kürtlerin kendi toprakları üzerinde statü sahibi olmasını, kendini yönetmesini istemiyorlar. Bunun için Kürtlerin tecridi kırmaları ve kendilerini yönetmeleri için Kürtler yan yana gelmeli, birliklerini oluşturmalılar. Düşünün bir ülkede 30 milyon Kürt var. Ancak kendi anadilleriyle dahi eğitim alamıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre Kürt diye kimse yok. 30 milyon kürdün tümünü inkar ediyor. Bu çerçevede Sayın Öcalan üzerindeki tecrit devam ediyor. Bu tecridin sona ermesi için demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz. Adalet Bakanı’na ve yetkili tüm kurumlara sesleniyoruz; bir an önce bu tecride son verin. Öcalan üzerindeki tecridi kaldırın, Öcalan hak ettiği yerde olsun. Bildiğiniz gibi Mandela 27 hapis yattıktan sonra o ülkenin başkanı oldu.”