27 Mar 2017

GÜNDEM 9 OCAK 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

9 Ocak 2017 Pazartesi 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

-PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katledilişlerinin 4’üncü yıldönümünde Avrupa’nın birçok kentinde TJK-E öncülüğünde eylemler düzenlenecek.

-KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat: Fransa’nın gözleri önünde gerçekleşen katliamdan sonraki yaklaşımlar ve alınan kararlar ikinci Paris katliamıdır. Heval Sara ve yoldaşları ikinci defa katledildiler. Kürt halkı, kadınları, dostları, demokratik güçler bu kararı kabul etmediler ve etmemelidir.

-PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katlediliş yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan PAJK Koordinasyonu, “Tıpkı 21. yüzyılın Roza Luxemburg’u gibi mücadelenin olduğu her alanda Sara arkadaşımız vardı, var oldu ve var olacak” dedi.

-Karasu: Sara arkadaşında o kendine has özelliği, duruşu, isyancı ve inatçı karakteri, o zindandaki duruşu bizlere çok şey kazandırmıştır, ben buna inanıyorum. Sara arkadaşın kadın özgürlük hareketinin isyancı duruşunu, direnişçi duruşunu temsil etmesi kadın özgürlük çizgisinin de isyancı duruşunda, direnişçi duruşunda o duruşunun örnek alınması önemlidir.

-Kayyum atanan Kayapınar Belediyesi'nde işten çıkarmalar ve işe alımlarla özel ilgilenen AKP Milletvekili Galip Ensarioğlu'nun AKP teşkilatından önerdiği isimler kayyum tarafından en yüksek maaşla işe alınıyor. 

-Sibel Çelik çalıştığı Manisa Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü’nden, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, soruşturma açıldı, işinden oldu.

-Kürt halkı ve gerillası için 2016 yılı direniş ve mücadele açısından dolu dolu geçen bir yıl oldu. Türk devletinin “çöktürme planı” çerçevesinde Kürt halkına, Kürt kentlerine ve Kürt Özgürlük Hareketi’ne yönelik topyekûn imha saldırılarını sürdürdü.

-Sakine Cansız, büyük bir mücadele vermiş, yaşamını Kürdistan devrimine adamış bir kadın devrimci. Bir belgeselde Cansız’ı büsbütün yansıtmanın mümkün olmadığını belirten Zınarin Bircan “zaman aktıkça, Sakine Cansız hep anlatılacak” diyor.

-Güney Kürdistan milletvekili Salar Mahmut, “Türk devletinin Ortadoğu’da Kürtlere dönük kötü planları var. Ortadoğu’da yaşanan değişimden Kürtlerin faydalanmasını da istemiyorlar. Bugün AKP’nin yürüttüğü siyaset Kürt halkına ve geleceğine karşı bir siyasettir” dedi.

-Goran Milletvekili Adil Aziz, PKK ve PYD’nin Kürt ulusal güçleri olduğunu belirterek, gerçek terörist olanınsa DAİŞ’e her türlü yardım sunan Türk devleti olduğunu söyledi.

-Japon cerrahlar, 16 yaşındaki genç bir kadındaki tümör içerisinde minyatür bir beyin ve kafatası keşfetti. Doktorlar için merak uyandıran bu keşif, sıradan insanlar için ürkütücü olarak değerlendirildi.