24 Mar 2017

GÜNDEM 19 MART 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

19 Mart 2017 Pazar 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

- Rakka’nın özgürleştirilmesi için başlatılan Fırat’ın Gazabı hamlesi ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

-Newroz kutlamaları takip edilecek.

-KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, dün Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan Newroz’a görüntülü bir mesaj gönderdi. Bayık mesajında, “Kürtler kazanacağı gibi insanlığa da kazandıracaktır” dedi.

-ÖSO’yla yaşam tarzlarının gerilemeye başladığını, DAİŞ’le yaşamın bitme noktasına geldiğini belirten Fırat Minbic, özgürleşen Minbic’te yaşama yeniden nasıl tutunduklarını anlattı.

-Xerabê Bava Köyü’nde yasağın kaldırılmasının ardından hasar tespit çalışmalarını tamamlayan Nusaybin HDP ve DBP ilçe yönetimi, hasarların giderilmesi için de çalışmalara başladı.

Görevinden uzaklaştırılan edebiyat öğretmeni Atiye Okay, Türkiye’nin kanlı bir Arap baharına dönmemesi için herkesin 16 Nisan’daki referandumda ‘’hayır’’ demesi gerektiğini belirtti.

-Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Hozan Dilgeş’i sanatçı dostları anlattı.

-Danimarka’da Newroz Haftası dün Odense’deki geceyle başlarken, 25 Mart tarihine kadar ülke genelinde birçok etkinlik düzenlenecek.

-Rock’n’Roll müziğinin ikonu olarak tabir edilen ABD’li sanatçı Chuck Berry, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu.

-Güney Amerika ülkesi Peru’da El Niño fenomeni nedeniyle başlayan yoğun yağmurların yol açtığı zarar her geçen gün artıyor.