23 Mar 2017

GÜNDEM 17 MART 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

17 Mart 2017 Cuma 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

- Rakka’nın özgürleştirilmesi için başlatılan Fırat’ın Gazabı hamlesi ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

- SUK’un Devrim Konseyi Yüksek Meclisi Resmi Sözcülüğü yapan Avukat Fadıl Muhammed Selim, Türkiye güdümündeki SUK ve ENKS’nin rezilliğini, bütün enerjisini nasıl Rojava Devrimi karşıtlığı için harcadığını anlattı.

-Qamişlo katliamı ve serhildanına (2004) katılan Arîn Şêxmuz, rejimle anlaşma yapıp serhildanları durduran güçlerin bugün de Türk devleti ile birlikte Rojava Devrimi’nin değerlerine saldırdıklarını söyledi.

-Her seçim öncesi gündeme getirilen Kapıköy Razi Sınır Kapısı’nın bu defa referandum dolayısıyla 9’uncu kez açılması bekleniyor.

-Tek adam rejimine karşı "Hayır" diyeceklerini söyleyen 78'liler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Gani Alkan, "12 Eylül döneminde bize Kürtçe yasaktı. Şu an ise Türkiye’de Kürtlükle birlikte her şey yasak" dedi.

-Antep’in Haki Karer’lerin meskeni olduğunu hatırlatan 75 yaşındaki Şükrü Gümüştekin: ‘’Hayır demek için çok sebebim var benim. Nasıl ‘Evet’ diyeceğim ki?’’diyor.

- İstanbul Newroz Komitesi, İstanbul’da Newroz kutlamalarının yasaklanması konusunda bir basin açıklaması yapacak.

- Siirt HDP milletvekili Besime Konca, Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmasına kapalı devre görüntü sistemi ile cezaevinden katılacak.

-Yerîvan ve Sarya iki genç kadın yürekti. Botan ve Serhat’tan yola çıkan iki kadının yolu özgürlük arayışında kesişti ve YJA Star saflarında geçtiğimiz yılın 12 Nisan’ında düştü toprağa.