24 Mar 2017

GÜNDEM 16 MART 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

16 Mart 2017 Perşembe 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

- Halepçe katliamının yıldönümü nedeniyle bugün Kürdistan ve yurtdışında gerçekleştirilecek olan etkinlikler takip edielcek.

- Özgürlük gerillaları, Halepçe katliamı benzeri tüm katliamların hesabını soracaklarını ve yeni katliamlara izin vermeyeceklerini belirterek ulusal birlik çağrısında bulundu.

- Rakka’yı özgürleştirme operasyonu ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

- Demokratik Suriye Gücü (QSD) komutanı Dijwar Serêkaniyê, güçlerinin Rakka’ya adım adım ilerlediğini ifade ederek yakın bir süreçte halklara Rakka’nın özgürleştiği müjdesini vereceklerini söyledi.

- Erdoğan’ın Avrupa ülkelerinin tehdit etmesinin ardından başlayan patlamaların tesadüf olmadığı anlaşılıyor. Tehdidin ardından DAİŞ’in teröristlerini Türkiye üzerinden Avrupa’ya gönderildiği ortaya çıktı.

- HDP milletvekilleri ve MYK üyelerinden oluşan parti heyetleri, bugün HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutulduğu Edirne ve Kandıra cezaevlerine giderek cezaevi önünde açıklama yapacak

- Şengal’de KDP çetelerinin saldırıları ve buna bağlı gelişmeler takip edilecek.

- Tevgera Azadîya Jinen Êzidî (TAJÊ), 3 Mart ve 14 Mart’ı da unutmayacaklarını ifade ederek “Êzidî kadınları olarak örgütlenerek, güçlenerek intikamımızı büyük alacağız” açıklamasında bulundu.

- KDP çetelerinin Şengal’deki Êzidîlere ve öz savunma güçlerine yönelik saldırılarına tepki gösteren köylüler, Kürt düşmanlarının işbirlikçi ve ihanetçi Kürtleri kullandığını düşünüyor.

- HDP Mersin İl Eş Başkanı Hatice Şahin, Mersin’de AKP tabanında bile “Hayır” yönünde ciddi bir tercih olduğuna dikkat çekerek bunu daha da büyütmek için tüm toplumsal kesimlere gideceklerini söyledi.

- Öz yönetim direnişlerinin yıldönümünde konuşan YPS’li Zagros Şırnak, serhildanlar şehri olan Şırnak’ın hiçbir zaman köleliği kabul etmediğini ve görkemli bir direniş göstererek Türk ordusuna büyük kayıplar verdirdiğini söyledi.-