KCK'den İran'daki kazaya ilişkin açıklama

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin yaşamını yitirdiği kazaya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

KCK AÇIKLAMA

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklaması şöyle:

"İran cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı Azerbaycan cumhurbaşkanıyla yapacakları bazı ortak açılışlar için Azerbaycan'a gitmiş, fakat Azerbaycan dönüşünde İran toprakları üzerinde kendilerini taşıyan helikopter düşmüş ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran Dış İşleri Bakanı Hüseyin Abdullahiyan ve beraberindeki heyet yaşamlarını yitirmişlerdir. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla İran devleti bu olayı kaza olarak nitelendirmiştir. Ancak son derece kuşkulu bir olaydır. Bölgemizin hassas bir süreçten geçtiği böylesi bir dönemde anlaşılması gereken bir olaydır. Biz yaşamını yitirenlerin ailelerine, yakınlarına ve İran devletine başsağlığı diliyoruz.

Bölgemiz Ortadoğu hassas bir süreçten geçmektedir. Bazı güçler İran üzerinden Ortadoğu'da savaşın derinleşmesini ve yayılmasını istemekte ve bu yönlü faaliyetler içerisindedirler. Türk devleti bu güçlerin başında gelmektedir. Ortadoğu'da savaşın derinleşmesini hiçbir biçimde halkların yararına görmüyor, bu hassasiyetle hareket ediyoruz. Bölgedeki güçlerin de bu hassasiyetle yaklaşmalarını, savaşı yaymak ve derinleştirmek isteyen güçlerin politikaları karşısında dikkatli hareket etmelerini önemli görüyoruz."